Öğrencilere duygularını etiketlemelerini

duyguları ve öğrenme nasıl el ele gidip gösterilir. Peki öğrencilerin duygularını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için hangi yöntemler var?

Öğrenciler, bireysel farklılıklardan ev ve aile hayatı gibi dış faktörlere kadar çeşitli yönlerden etkilenen sınıfta bir dizi duygu yaşayabilirler. Altı temel duygu olduğu söylenir: öfke, tiksinti, korku, mutluluk, üzüntü ve sürpriz. Öğrenciler bir matematik denklemini anlayamadıklarında öfke hissedebilirler veya bir sınavda iyi bir işaret aldıklarında mutluluğu hissedebilirler.

Duygularınızı kelimelere sokmanın duyguların yoğunluğunu azalttığı ve refahı teşvik ettiği gösterildiğinden, öğrencilere duygularını etiketlemeyi öğretmek, onları etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur. Peki, öğretmenler öğrencilerine duyguları etiketleme sanatını nasıl gösterebilir?

Baskı Öğrenci Atölyesi Altında Kitap Performansı

Etiketleme duyguları neden önemlidir?

Duyguları uygun şekilde ifade etmeyi öğrenmek, sağlıklı sosyal ve duygusal gelişimin önemli bir özelliğidir. Kanıtlar, duyguları bastırmanın öğrencilerde refahı azaltabileceğini ve daha sonra sosyal ve akademik performansta düşüşe neden olabileceğini göstermektedir.

Öğrenciler duygularının farkında olduklarında ve onları etiketleyebildiklerinde duyguların ifade edilmesi çok daha kolaydır. Araştırmalar, birçok birey için duygularının yoğunluğunun, nasıl hissettiklerini açıkça ifade ettikten sonra azaldığını göstermektedir. Bir “hissediyorum” ifadesiyle nasıl hissettiklerini açıklayanlar, duygularını daha iyi yönetebileceklerini hissettiler. Örneğin, “korkuyorum” demek yüksek sesle, öğrenciyi neden bu şekilde hissettikleri hakkında çok daha fazla düşünmeye ve ya bu olumsuz duyguları dağıtmaya ya da sorunun köküne nasıl ulaşılacağını bulmaya yönlendirebilir.

Bu beceriyi geliştirmeye yardımcı olmak için, öğretmenler duygularını tanıma sürecinde öğrencilere rehberlik edebilirler. Öğrenciler duygularını nasıl hissettiklerini kabul eder etmez etiketleyebilirlerse, onları yönetmek daha kolay olacaktır.

Ve sonuçta, “paylaşılan bir sorun yarı yarıya bir sorundur”. Yoğun duyguların bir öğretmenle veya sınıfla bire bir üzerinden geçerek öğrenciler üzerindeki etkisini en aza indirmek, refahlarını artırabilir ve sınıftaki performanslarına olumlu katkıda bulunabilir. Öğrenciler ve öğretmenler daha sonra öfke ve korku gibi yoğun duyguları neyin tetiklediğini bulmak ve bunları yönetme seçenekleri bulabilirler.

Öğretmenler, öğrencilerinin nasıl hissettiklerini veya bir duygunun ne kadar yoğun olduğunu tam olarak kesin olarak bilemeyeceklerini unutmamalıdır. Genç öğrenciler bazı duygularına aşina olmayabilir, çünkü etiketleme geçici olarak yapılmalıdır. Hangi olayların veya durumların hangi tür duyguları aktive ettiğini öğreneceklerdir: pozitif veya olumsuz – bu, ortaya çıktıklarında duygularını kabul etmelerine ve tanımlamalarına yardımcı olacaktır.

Öğrencilerin duygularını etiketlemelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Öğretmenlerin sınıflarında gerçekleştirebilecekleri birçok yöntem vardır, öğrencileri duygularını tanımak ve etiketlemek için çok daha rahat olmaya teşvik etmek için. İşte bu süreçte başlamanıza yardımcı olacak birkaç etkinlik:

Rol-Oyun-İki öğrenciden belirli bir durumu harekete geçirmesini isteyin. Bir sınavdan önce gergin olmak çok yaygın bir rol oynama seçimidir, çünkü sahneden sonra sınıf, karakterin nasıl hissedebileceğini düşündüklerini düşünebilir. Bu, çeşitli duygular hakkında güvenli bir mesafede bir fikir edinmelerini sağlar.

Duygusal Charades – Kağıt parçalarına farklı duygular yazın ve onları bir şapkaya koyun. Öğrencilerden bir parça seçmelerini ve konuşmadan duyguyu harekete geçirmelerini isteyin. Diğer öğrenciler hangi duygunun tasvir edildiğini tahmin etmek zorunda kalacaklar. Bu, öğrencilerin başkalarının ne hissettiğini ve duyguların nasıl farklı gösterilebileceğini belirlemelerine yardımcı olur.

Empati öğretin – Bir çatışmaya bakarken, öğrencilere diğer kişinin konumunda olup olmadıklarını nasıl hissedeceklerini sorun. Diğer insanların duygularını ve kendi duygularını tanımlamak ve anlamak, öğrencilerin duygularını çok daha başarılı bir şekilde koymalarına ve genel olarak duygularını anlamalarına yardımcı olabilir.

Blob Tree gibi araçlar özellikle genç öğrencilerle faydalı olabilir. Bir dizi aktivite yapan bir ağaç üzerinde veya çevresindeki nötr figürlerden oluşan bir araçtır. Bu, öğretmenlerin öğrencilere şu anda hangi blobla özdeşleştiklerini sormaları, kendini yansıtmayı teşvik etmeleri ve şu anda nasıl hissettiklerini ifade etmeleri için bir tuval sağlar.

Öğretmenlerin, tüm öğrencilerin birebir veya sınıf ortamında, tüm öğrencilerin duygularını yüksek sesle dışarıda tutmaktan rahat hissetmeyeceğini hatırlaması çok önemlidir. Buna bir alternatif bir günlük tutmak olacaktır. Bu, onları nasıl hissettiklerini yazmaya teşvik eder – çok yararlı bir ifade yöntemi. Araştırmalar, olumsuz duyguları hakkında yazan bireylerin, yapmayanlara kıyasla daha az stresli hissettiklerini göstermektedir. Bir öğretmen olarak, öğrencilerinizin yazılarından çok daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, birkaç hafta boyunca deneyin ve bunu yapıp yapmadığını görünOlumlu bir etki!

Son düşünceler

Duygular öğrenme ve gelişimin önemli bir parçasıdır. Öğrenciler duygularını etiketleyebildiklerinde, nasıl hissettikleri hakkında konuşmaları çok daha kolay hale gelir. Bu, duygularını şişelenmiş gibi hissetmeyecekleri için refahlarını artırabilir. Öğrencilerin ne hissettiklerini tanıyabilmeleri çok önemlidir, böylece hem olumlu hem de olumsuz duyguları yönetmeye yardımcı olmak için gerekli önerileri ve desteği alabilmeleri çok önemlidir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.