7 Kursiyerlerinizi geri tutan bilişsel önyargı

Birçok insan büyük olasılıkla bilişsel veya ‘düşünme’ önyargılarını duymuştur. Örneğin, iyimserlik önyargısı olan insanlar, aşırı iyimser olma ve büyük şeylerin gerçekleşme olasılığını fazla tahmin etme eğilimindeyken, egosentrik bir önyargılı olanlar geçmişi gerçekte olanlardan çok daha iyi gösteren bir yöntemde hatırlarlar. Gürültü de zararlı değil, değil mi?

Bununla birlikte, bu inanan önyargılar, özellikle birçoğumuz önyargı kör noktasından muzdarip olabileceğinden, fark edebileceğimizden çok daha fazla etkiye sahip olabilir. Bu, ironik bir şekilde, diğer insanların kendimizden çok daha fazla önyargıya sahip olduğuna inandığımızda.

Birçok öğrencinin sınıf öğrenimini, bağımsız çalışmasını ve duygularını etkileyen 7 bilişsel önyargı keşfettik. Onlar hakkında çok daha fazla şey keşfetmek için okumaya devam edin ve eğitmenler ve ebeveynler için kursiyerlerin onlardan kurtulmalarına yardımcı olmak için bazı en iyi fikirler.

Kitap Metacognition Eğitmeni Çalıştayı

Sınıf öğrenimi

1. Spot ışığı etkisi
Bu, diğer insanların davranışınızı fark ettiklerine ve gerçekte göründüğüne inanma eğilimidir. Bununla ilgili bir araştırma çalışması, kursiyerlerin üniversitedeki diğer kursiyerler arasında utanç verici bir tişört giymişti. Sonuç? Tişörtler kullanıcıları, diğer birçok kursiyerin tam olarak nasıl fark ettiğini tahmin etti.

Bu öğrenciler için nasıl geçerlidir?

Öğrenciler genellikle diğer insanların kendilerine inandıkları konusunda büyük ölçüde (belki de çok fazla!) Önemserler. Spot ışığı etkisi, eğitmen bir endişe sormasının yanı sıra kimsenin ellerini cevap vermediği için rahatsız edici sınıf anlarını tanımlayabilir. Ancak bir stajyer, sınıf arkadaşlarının cevaplarına neye inanabilecekleri, hatta sadece ellerini artırdıkları gerçeği konusunda endişeli olmak isteyebilir.

Gerçekte, sınıf arkadaşları büyük olasılıkla başka birinin cevap vermesinden rahatlarlar, bu yüzden spot ışığı etkisini kendileri sergilemek zorunda kalmazlar. Sınıfta endişelerle meşgul olmak ve cevaplar öğrenmeye fayda sağlar, böylece bu etki zararlı olabilir. Aynı şekilde öğrencilerin güvensizliğine ve öz-bilinçliliğine katkıda bulunabilir.

Ondan nasıl kurtulur

Kursiyerleri, başkalarının ne düşündüğüne daha az odaklanmaya ve hedeflerine ulaşmak için ne yapmaları gerektiğine çok daha fazla odaklanmaya teşvik edin. Ayrıca, diğer stajyerlerin büyük olasılıkla düşündükleri kadar onlara odaklanmadıklarını hatırlatın… kendileri hakkında korkutucular.

2. Burada geliştirilmemiştir
Bu etki, bilgi, ürünler, araştırma çalışması veya bir grup tarafından kurulan gereksinimleri kullanma konusundaki isteksizliği içerir; bir tür grup içi önyargı.

Bunun öğrenciler için nasıl geçerli olabilir

İş dünyasında çok daha yaygın olarak görülmesine rağmen, bu önyargının grup çalışmasını kullanan sınıflar üzerinde bir etkisi olabilir. Örneğin, her bir grup araştırırsa, bir konunun farklı bir kısmını öğrenirse, diğer grupları dinlemeyle ilgili olduğunda, bulgularını sınıfa sunarsa, kursiyerler diğer gruplardan anlayışı keşfetmeye veya kullanmaktan kaçınabilirler. Bu, yararlı materyalleri kaçırmalarına neden olur.

Ondan nasıl kurtulur

Stajyerlerin diğer grupların sunumlarıyla gerçekten etkileşime geçmelerini sağlayın. Onları sonunda not almaya motive edebilirsiniz, hatta sonunda yanıt endişeleri alabilirsiniz. Aynı şekilde, kursiyerlerin sadece arkadaşlarıyla olmalarını seçmelerine izin vermek yerine grupları ayırabilirsiniz, bu da olası bir grup içi önyargıyı artırabilir.

3. yanlış bilgi etkisi
Bu, öğrendikten sonra sağlanan bilgilerden beri bellek daha az hassas hale gelir. Bunun harika bir örneği Göz Deneyimi Bildirimi araştırmasından geliyor. Bir çalışmada, katılımcılar aynı suçun videolarından yararlandı, ancak farklı detaylar gösteren farklı perspektiflerden. Katılımcılar daha sonra videolarında gerçekten görmedikleri ayrıntılarını yanlış hatırladılar, ancak farklı bir videodan hoşlanan katılımcılarla sohbet ederken seçtiler.

Bunun öğrenciler için nasıl geçerli olabilir

Yanlış bilgi etkisi, belleğimizin daha sonraki bilgilerle tam olarak nasıl bozulabileceğini gösterir. Bu, stajyerlerin yanlışlıkla yanlış veya yanlış bilgi sağlayabilecek sınıf arkadaşlarıyla geçmeleri durumunda materyalleri yanlış hatırlamalarına neden olabilir.

Ondan nasıl kurtulur

Akranları öğrendiklerini gözden geçirmeye ve birbirlerinin işlerini incelemeye motive etmek, çalışmaların yararlı bir araç olabileceğini, bir dereceye kadar dikkatle kullanabileceği halde kullanabilir. Akran tartışması veya değerlendirmesinden sonra, gerçekleri düz ayarladığınızdan emin olun.

Bağımsız çalışma

4. abartılı beklenti yanlılığı

Adından da anlaşılacağı gibi, neyin gerçekleştiğinden çok daha fazla sonuç bekleme eğilimidir.

Bunun öğrenciler için nasıl geçerli olabilir

Ne yazık ki, bu, kursiyerlerin revizyonlarının sınav performansları üzerinde gerçekte olduğundan daha büyük bir etkisi olmasını beklemesine neden olabilir. Bu olduğunda, kursiyerler, revizyonlarında biraz çaba gösterebilirler ve altındaki sınavlar kadar da gösterebilirler.null

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.